Bebekler İçin Su Altında Nefes Tutma Eğitimleri

Bebekler İçin Su Altında Nefes Tutma Eğitimleri

Bebekler İçin Su Altında Nefes Tutma Eğitimleri

Yüzme yetisi ile dünyaya gelen bebeklerin reflekslerini zamanla kaybetmemeleri için geniş kapsamlı eğitimler almaları sağlanmalıdır. Bebeklerin yüzme becerileri geliştirilirken birebir ilgiyi arzulayan aileler için özel ve yarı özel yüzme dersleri sunulmaktadır. Dersler 30 dakikalık olarak sunulmaktadır. Su altında nefes tutma teknikleri oldukça fazladır. Çocukların beceri kazanma kızı ve gelişimleri göz önünde tutularak ileri seviyede yüzme öğrenmeleri için motive ve teşvik edilmeleri sağlanmaktadır. Bebekler anne karnında da su içinde büyüdükleri için su aktiviteleri esnasında nefeslerini tutabilecektir.

Nefes Tutma Egzersizlerinin Faydaları

Astım ve bronşit hastası bebeklerin kuru ve soğuk havalarda egzersiz yapmaları engellenmektedir. Bebekler nefes alırken zorlanıyor ise nefes tutma eğitimleri almaları da zorlaşacaktır. Bebeklerin su altında gırtlak kapaklarının kapanması sonucu su yutmaları da engellenmektedir. Bu yetenek bebeklerde 9. aya kadar devam etmektedir. Bebek su altında nasıl nefes tutar diyenler için mümkün olduğunu söylemeliyiz. Daha sonraki dönemlerde bebeklerde refleksin kaybolmaması için çalışmalar devam etmelidir. Kelime bağdaştırma yöntemi ile dalma refleksi bebeklerde bilinçli hale getirilmektedir.

Dalma Refleksinin Gelişmesi

Bebekler henüz konuşamadan da kelimeleri bağdaştırarak yüzme öğrenebilir. Bu sayede doğal olarak da su yutmaları engellenecektir. Derslerin yapıldığı alanlarda nefes tutarken su yutulmaması için temizlikleri de önem taşımaktadır. Ortalama nefes tutma süresi değişmektedir. Bebekler üç haftalıktan itibaren dalma reflekslerini kullanarak su altında nefeslerini tutma yeteneğine sahip olmaktadır. Bu dersler sayesinde bebekler nefes alırken doğal reflekslerini kullanarak ileri ki dönemlerde bilinçli olarak nefeslerini tutabilecektir.

Nefes Tutma Eğitimi Nasıl Verilir?

Bebekler karada kullanamadıkları kasları su da kullanarak kas gelişimlerini güçlendirmektedir. Nefes tutma egzersizleri ile akciğerlerin oksijen taşıma kapasitesi de artacaktır. 4 ile 12 aylık bebeklerde su içinde daha özgür olmaları için ortam sağlanmaktadır. Bebeklerin su içinde nefeslerinin kontrolünü gerçekleştirmeleri de yüzme eğitimleri esnasında özenle sağlanmaktadır. Bebekler su altında nefes tutabilir belirtmeliyiz. 1 ile 3,5 yaş arası bebeklere uygulanan eğitim programında nefes tutma alışkanlıkları kazandırılmaktadır. Su altından yüzebilmek de mümkün olmaktadır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*